Obie wersje odmiany słowa kolega przez przypadki są jak najbardziej, natomiast ich użycie (wybór właściwej dla kontekstu zdania formy) zależy od konkretnej sytuacji, dlatego też form tych nie należy stosować wymiennie! Poniżej zapoznasz się definicjami i przykładami – na tej podstawie zadecyduj, która pisownia będzie odpowiednia w Twoim przypadku. Jeśli dalej nie masz pewności pamiętaj, że zawsze możesz zapytać nas o poradę pisząc komentarz.
Co ciekawe, słowo kolega poza językiem polskim występuje w identycznej formie także w językach: czeskim, litewskim i słowackim. Do synonimów tego słowa zaliczamy: kumpel, znajomy, a potocznie również ziomek. Wyrazami pokrewnymi dla słowa kolega są: rzeczownik koleżeństwo, czasownik kolegować, a także przymiotnik koleżeński. Etymologicznie słowo wywodzi się od łacińskiego collega.

Poprawna pisownia

kolegą

Poprawna pisownia, znaczenie: narzędnik (przypadek odpowiadający na pytania: z kim? z czym? np. idę) liczby pojedynczej rzeczownika kolega.

Przykłady poprawnej pisowni

Kamil poszedł grać w grę razem ze swoim kolegą Bartkiem.
Jędrzej nie jest już moim kolegą – pokłóciliśmy się w ubiegłym tygodniu i postanowiliśmy, że zakończymy tym samym nasze koleżeństwo.
Gdybyś naprawdę był moim kolegą nie zrobiłbyś mi takiego świństwa.


Poprawna pisownia

kolegom

Poprawna pisownia, znaczenie: celownik (przypadek odpowiadający na pytania: komu? czemu? np. przyglądam się) liczby mnogiej rzeczownika kolega.

Przykłady poprawnej pisowni

Kamil kupił wszystkim swoim kolegom z drużyny nowe koszulki, a ponieważ miał ich wielu musiał przeznaczyć na to całe kieszonkowe!
Dzięki moim wspaniałym kolegom dzień nie był nudny – urozmaicali mi go swoimi różnorodnymi pomysłami.
Marek podziękował wszystkim swoim kolegom za nieocenioną pomoc, z którą przyszli, kiedy tego potrzebował.


Niepoprawna pisownia

golegą

Niepoprawna pisownia

Niepoprawna pisownia

golegom

Niepoprawna pisownia