Poprawna pisownia, znaczenie: jest to rzeczownik rodzaju żeńskiego, określający znanego każdemu ptaka, czyli kukułkę. Jego synonimy to: zazula, zozula, kukawka, grzeczótka.
Wyraz ten może być źródłem wielu wątpliwości dotyczących tego, jak poprawnie go zapisać bez względu na to, na jakim poziomie zaawansowania językowego się znajdujemy. Pomimo obowiązującej w języku polskim zasady, która nakazuje pisownię rz po spółgłoskach takich jak: g, k, p, b, t, d, j i ch, wyraz ten zapisujemy inaczej, bo przez ż.
Wynika to z kolejnej reguły pisowni polskiej, mówiącej, że wyrazy o pochodzeniu historycznym należy zapisywać zgodnie z tradycją, czyli tak, jak zapisywane były od lat. W tym przypadku przez ó oraz ż po każdej głosce g.
Przykłady poprawnej pisowni
Na dyktandzie wszystkie wyrazy zapisałem poprawnie, nawet tak trudne jak gżegżółka.
Gżegżółka to inne określenie znanego ptaka – kukułkę.
Nocna gżegżółka zawsze dzienną przekuka.
Niepoprawna pisownia, wyjątek: polskie nazwisko „Grzegrzółka”.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Słówka sprawdzamy wpisując je w pole wyszukiwania, nie w komentarze, tu wynik wyszukiwania: https://jaksiepisze.pl/przenica-czy-pszenica/
Przenica
Całe życie w błędzie… Nie dość, że myślałem, że „gżegżółka” to rodzaj beczółki, to jeszcze myślałem, że się przez „rz” pisze… W dodatki „kukułkę” pisałbym przez „ó”. Chyba czas odświeżyć wiadomości z polskiego!
Jedno z tych słów, z którym problem ma praktycznie każdy. Bez wątpienia pisownia bardzo ciekawa i zachęcająca do zastanowienia się. Na pewno nie jednej osobie przydadzą się Wasze wskazówki oraz porady.
Potwierdzam, pisałem w przeszłości kilka dyktand-konkursów i słowo pojawiało się nad wyraz często, ale też spójrzmy prawdzie w oczy – dla „dyktandowiczów” nie jest to słowo w żaden sposób trudne, dlatego z całą pewnością nie zdobędziemy na nim żadnej przewagi nad konkurencją, niemniej do nauczenia konieczne.
Protip: to jest dyktandowy pewniaczek. Uczysz się na dyktando? Gżegżółkę musisz mieć w małym palcu bo to wyjątek a te cwaniaczki, co piszą te dyktanda właśnie szukają takich zapomnianych słów, co to nikt już ich nie używa i hyc na dyktando je!
ale nie ma wsi „Grzegrzółka” a to jest definicja słowa w l.poj. z uwagą odnośnie l.mn. warto się pofatygować z użyciem wyszukiwarki na stosowną stronę i dopisać tam, to jak ktoś czyta komentarze to nie przegapi tak jak jest napisane tylko tutaj. pozdrawiam
Dzięki, dodamy w definicji liczby mnogiej słowa gżegżółka.
Jest jeszcze wieś „Grzegrzółki” i piszę się oczywiście przed dwa „rz”. Myślę, że ten przykład też warto dodać.
Świetne to jest
Gżegżółka ptak i też bohater literacki Gałczyńskiego – oba pisze się identycznie, inaczej pisze się tylko jako nazwisko.
Ojej, to słowo to zmora dyktand, jest super nie intuicyjne i jak ktoś wcześniej się z nim nie spotkał na 90% napisze je niepoprawnie!
Trochę dziwna ta pisownia, bo naturalnie jest, że po „g” piszemy „rz”, ale oczywiście ktoś musiał nawymyślać milion wyjątków. Ty gżegżółko ty!