Obie konstrukcje, choć na pozór bardzo do siebie podobne, mają inne znaczenia, a na dodatek są różnymi częściami mowy, dlatego ich wymienne stosowanie będzie równoznaczne z popełnieniem błędu językowego. Aby uniknąć takich sytuacji i wiedzieć, która forma pasuje do kontekstu Twojego zdania zapoznaj się z definicjami i przykładami obu słów, a w razie wątpliwości zostaw swoje pytanie w formie komentarza pod artykułem.

Poprawna pisownia

długotrwały

Poprawna pisownia, znaczenie: długotrwały to przymiotnik w rodzaju męskim, oznaczający: trwający przez długi czas, ale także: mający długi czas trwałości, przydatności czy też działania. Określenie to zawsze zapisujemy razem.

Przykłady poprawnej pisowni

Byłam zaskoczona, kiedy dowiedziałam się, że moi znajomy zakończyli swój długotrwały związek.
Dwa zwaśnione ugrupowania polityczne wreszcie rozwiązały swój długotrwały konflikt.
Proces szkolenia tej grupy zawodowej jest trudny i długotrwały.


Poprawna pisownia

długo trwały

Poprawna pisownia, znaczenie: z kolei konstrukcja długo trwały składa się z przysłówka długo oraz czasownika trwać, odmienionego w czasie przeszłym, w trzeciej osobie liczby mnogiej. Za pomocą tego zwrotu przekazujemy informację, że coś istniało lub odbywało się przez długi czas, a także że coś lub ktoś pozostawał w niezmienionej pozycji również przez wydłużony czas.

Przykłady poprawnej pisowni

Na naszej uczelni dość długo trwały spekulacje dotyczące tego, kto zostanie nowym dziekanem.
Po tej kłótni nasze relacje dość długo trwały w swego rodzaju zawieszeniu.
Po tym jak sędzia nie zaliczył strzelonej bramki, długo trwały wątpliwości, czy była to słuszna decyzja.