Poprawna pisownia, znaczenie: słowo blisko należy zapisywać przez s. Jest to uwarunkowane fonetyką tego słowa, w której wyraźnie słychać literę s. Forma blizko jest obecnie niepoprawna, można znaleźć ją jedynie w archaicznych tekstach.
Blisko oznacza, że coś lub ktoś znajduje się w niedalekiej odległości od wskazanego punktu, miejsca czy innej osoby. W odniesieniu do czasu, słowo to mówi, że coś wydarzy się niedługo.
Przykłady poprawnej pisowni
Mama posadziła obie córki bardzo blisko siebie, przez co zaraz zaczęły się przepychać i kłócić.
Te kwiaty ustawione są nieco za blisko ściany i będzie im ciężko urosnąć, bo mają tu dużo cienia.
Moment, w którym rozpoczną się wybory na prezydenta, jest już bardzo blisko, dlatego wszyscy się denerwują.
Niepoprawna pisownia
Blizko pisało się dawniej, teraz prawidłowo jest blisko.
Blisko to jedyna poprawna pisownia.
Jak pisać wyraz blisko bo bliżej. Czy blisko bo bliziutko
blisko coraz blizej
„Trollem” nazywany jest użytkownik języka, który wykazuje się większą świadomością językową. Takie są skutki uznawania błędów za prawidłowość, tylko dlatego że błędy są upowszechnione.
Forma blizko nie jest prawidłowa, tak samo jak formy nizko, rzeźko i wązko. Uprzejmie prosimy nie trollować użytkowników naszego serwisu, dziękujemy.
Jest „bliziutko”, bo postać „blizko” jest prawidłowa. Powiązane słowa: bliżej, zbliżać się, bliźni i bliźnięta, blizna, daw. blizu. Taki sam błąd popełniamy w „nisko” (prawidłowy zapis nizko, bo np. niziutko, niżej, nizina), „rześko” (prawidłowe rzeźko, bo np. rzeź, orzeźwiający, raźny) „wąsko” (prawidłowe wązko, bo np. węższy, wąziutki).
Wiem, że pisze się “blisko”. Ale dlaczego, wobec tego, jest słowo “bliziutko”?
w końcu zrozumiane;)