Baba to rzeczownik, który w języku polskim ma wiele znaczeń. Nazywamy tak ciasto, najczęściej drożdżowe, które pieczone jest w wysokiej formie o okrągłej podstawie i karbowanych ścianach, jest to również młot kafara czy też ciężki tłuczek służący do ubijania żwiru. Baba to także nieco przestarzałe określenie starej kobiety, stręczycielki, królowej w szachach, a także wiejskiej kobiety, pomagającej przy porodach, leczącej ziołami i magicznymi wywarami. W języku potocznym określa się tak również przekupkę, zwłaszcza starszą, która przywozi towar ze wsi, żebraczkę, ubogą kobietę lub też po prostu – kobietę, partnerkę życiową czy żonę. Zarówno formy babą, jak i babom są poprawne, jednak ich znaczenie jest różne, więc niemożliwe jest ich wymienne stosowanie. Zachęcamy do zapoznania się z definicjami i przykładami użycia obu wariantów, co pomoże w wyborze formy pasującej do kontekstu zdania. W razie wątpliwości zachęcamy do pozostawienia pytania do naszej redakcji w sekcji komentarzy pod artykułem.
Poprawna pisownia, znaczenie: babą to postać rzeczownika podstawowego baba, odmieniona w narzędniku liczby pojedynczej. W języku polskim rzeczowniki, przymiotniki, zaimki, liczebniki oraz imiesłowy rodzaju żeńskiego odmienione w narzędniku liczby pojedynczej zawsze kończymy na ą, stąd taki, a nie inny zapis powyższej formy.
Przykłady poprawnej pisowni
Nie rozmawiaj już z tą babą, ona tylko miesza Ci w głowie!
Razem z babą wielkanocną na stół wjechał mazurek i zając wykonany z ciasta.
Heniek przyjdzie później, bo będzie ze swoją babą, która musi się naszykować.
Poprawna pisownia, znaczenie: babom z kolei to rzeczownik baba odmieniony w celowniku liczby mnogiej. Takie postacie deklinacyjne zawsze kończymy na om.
Przykłady poprawnej pisowni
Tym babom nie przetłumaczysz, żeby nie wierzyły we wszystko, co słyszą w telewizji.
Na stole wielkanocnym babom i mazurkom towarzyszyły warzywne sałatki i wędliny.
Podziękuj babom sprzedającym tu jajka za to, że nie mamy gdzie zaparkować.
Bo babą to liczba pojedyncza, a babom – liczba mnoga, takie to proste, wystarczy tylko to wiedzieć i już nie popełni się błędu