Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia, znaczenie: Natalia to imię, które w języku polskim pojawiło się w XIV wieku. Wywodzi się ono z języka łacińskiego, w którym zwrot dies natalis oznaczał dzień narodzin. Imię to oznacza osobę płci żeńskiej, która oczekuje ponownych narodzin po swojej śmierci, w życiu pośmiertnym.
Poprawną formą zapisu jest Natalii, przez dwa -i na końcu. Pisownię taką można wyjaśnić dwiema zasadami, obowiązującymi w języku polskim. Pierwszą jest to, że wyrazy obcego pochodzenia, które kończą się w mianowniku na -ia, należy w dopełniaczu i celowniku zapisywać z -ii na końcu. Druga zasada informuje, że rzeczowniki zakończone na cząstkę -ia, która mieści się za spółgłoskami takimi jak: ch, d, g, k, r, l, t, w dopełniaczu oraz celowniku powinny kończyć się na -ii.
Przykłady poprawnej pisowni
Kiedy okazało się, że Natalii nie było w domu, jej znajomi poszli na przyjęcie sami.
Marek pożyczył od Natalii zeszyty, bo nie było go w szkole z powodu długiej rekonwalescencji po wypadku.
Natalii udało się szybko uzyskać prawo jazdy, podchodziła do egzaminu teoretycznego i praktycznego tylko raz.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Z tym nie tylko ja chyba mam problem więc jeśli chodzi o ilości literki i na końcu to fajnie, że taka strona jest i można sobie sprawdzić taką odmianę bez większych problemów. Wszystkim polecam z tego korzystać.
Kto ma na imię Natalia, albo ma w swoim otoczeniu jakąś Natalię, pewnie często się zastanawiał nad poprawną odmianą tego imienia. Podobnie jest w przypadku dajmy na to Marii. Tak jednak jak tamto imię zapisujemy w dopełniaczu z podwójnym „i”, tak i wybieramy zapis „Natalii”.
Gdzie przykłady w zdaniu?