Obie formy są poprawne i mają identyczne znaczenie, można stosować je wymiennie.
Poprawna pisownia
Poprawna pisownia
Obie formy są poprawne i mają identyczne znaczenie, można stosować je wymiennie.
Poprawna pisownia
Poprawna pisownia
Nasza redakcja bezpłatnie i szybko odpowiada na wszystkie pytania językowe!
Twój komentarz i nasza odpowiedź pojawią się po moderacji, najcześciej w ciągu 1 godziny.
Informacja: nie ingerujemy w treść komentarzy, dlatego nie ponosimy odpowiedzialności za błędne porady językowe w nich zawarte. Komentarze są moderowane jedynie pod kątem związku z tematem, poprawnej ortografii i interpunkcji.
Celem dla którego powstała niniejsza publikacja było merytoryczne omówienie zagadnienia poprawnej pisowni, poprzez odpowiedź na pytanie: piszemy spieszyć się czy śpieszyć się? W serwisie JakSięPisze skupiamy się przede wszystkim na wyjaśnianiu jaka jest spieszyć się definicja, jak również przedstawiamy wyczerpujące informacje co do tego jaka jest dla spieszyć się zasada pisowni. Naszym czytelnikom dajemy również możliwość konsultacji online udzielanej przez naszych redaktorów w sekcji komentarzy, znajdującej się pod każdym opracowaniem. Sprawnie funkcjonująca wyszukiwarka słów oraz narzędzie do sprawdzania pisowni (korekta językowa długiego tekstu) to dodatkowe funkcjonalności pomocne w codziennej pracy z językiem polskim. Dzięki temu w razie jakichkolwiek wątpliwości co do tego jak piszemy spieszyć się albo po prostu szukając spieszyć się słownik nasz serwis to pewny wybór, w którym znalezienie satysfakcjonującej odpowiedzi graniczy z pewnością. Wysoką użyteczność oferujemy również chcącym sprawdzić dłuższy tekst lub mającym wątpliwości wymagające konsultacji ze specjalistą z naszej redakcji.
Nie rozwiązujemy prac domowych 😉
Ale zrobimy wyjątek: 8. zaprosił, 9. spotykali się, 10. wyjechały.
uzupełnić brakujące formy czasownika w czasie przeszłym.
Następnego dnia ………………. 8 (zaprosić) Magdę do kina, potem do klubu i tak się zaczęło. .❓……………… 9 (spotykać się) kilka miesięcy, a potem Magda i ta siostra kumpla ………………. 10 (wyjechać) razem na praktyki do Berlina, na dwa miesiące.
Jeśli chodzi o wyrażenia spieszyć się / śpieszyć się PWN mówi dokładnie to samo co nasz słownik, także niestety jest Pan w błędzie.
Udzielanie fałszywych porad powinno być karane – i to bardzo mocno, jeżeli robi się to w słownikach. Te dwa wyrazy nie mogą w żaden sposób być porównywane ze sobą, ponieważ mają dokładnie przeciwne zastosowanie!!! Jedno z nich oznacza de facto zwiększenie, a drugie zmniejszenie prędkości!!! Doradzam polską literaturę klasyczną. T. Kowalski
No dobrze!
Dla mnie jednak „spieszyć” można np. oddział jazdy, istniało kiedyś również określenie „skonić”, czyli przeznaczyć piechura do kawalerii.
Dlatego „Śpieszę się spieszyć”, mając na myśli że chcę szybko wysiąść z samochodu. 🙂