Obie opisane poniżej konstrukcje funkcjonują we współczesnej polszczyźnie, jednak pomimo zbliżonej pisowni i niemal identycznej wymowy, nie wolno ich ze sobą mylić. Zapoznaj się z definicjami i przykładami użycia w zdaniu przygotowanymi dla obu wariantów, aby wiedzieć w jakich sytuacjach używa się każdego z nich. W razie niejasności pamiętaj o możliwości pozostawienia swojego pytania językowego w sekcji komentarzy.
Poprawna pisownia, znaczenie: konstrukcja na zbyt to połączenie ze sobą przyimka na oraz wyrazu zbyt, który w języku polskim może pełnić funkcję zarówno przysłówka, jak i rzeczownika. W pierwszym przypadku oznacza on: w nadmiarze, za bardzo, przesadnie, nadmiernie, w drugim z kolei jest określeniem odpłatnego rozprowadzania towarów najczęściej przez producenta. Tego typu konstrukcje mogą występować w zdaniach i powinny być zawsze pisane osobno.
Przykłady poprawnej pisowni
Wszystkie jaja z tego miesiąca pójdą na zbyt, przecież nie jesteśmy w stanie tego przejeść.
By zarobić jak najwięcej, niemal wszystkie swoje zbiory sprzedawał na zbyt.
W tym miesiącu nie mogę sobie pozwolić na zbyt duże szaleństwa finansowe.
Nie liczę na zbyt duże zainteresowanie ze strony młodzieży, mało kogo interesuje przecież fizyka kwantowa.
Poprawna pisownia, znaczenie: sformułowanie nazbyt to z kolei przysłówek, oznaczający to samo co zbyt, czyli: nadmiernie, za bardzo. Jest to konstrukcja, która dawniej funkcjonowała jako połączenie przyimkowe, będąc dwoma oddzielnymi wyrazami. Połączenia przyimkowe w miarę ewolucji języka stały się zrostami i współczesne zasady pisowni polskiej nakazują ich łączny zapis.
Przykłady poprawnej pisowni
Drogi podmiejskie w mojej okolicy są nazbyt obciążone ruchem.
Podejrzewałam, że jego przekonanie o rychłym wzbogaceniu się jest nazbyt śmiałe.
Myślałam, że do końca roku sprawię sobie nowy samochód, jednak było to nazbyt optymistyczne założenie.
Już kumam 🙂