Zarówno wyrażenie mamusią, jak i mamusiom, występuje na co dzień w języku polskim, oba wyrazy pochodzą także od tej samej frazy podstawowej. Należy jednak pamiętać, że są innymi postaciami deklinacyjnymi, dlatego zamienne ich stosowanie byłoby traktowane jako błąd ortograficzny. Rzeczownikiem, od którego wywodzą się oba wyrażenia jest słowo mamusia. Mówimy tak zdrobniale o czyjejś matce, a także (pieszczotliwie lub ironicznie) o teściowej. Zapoznaj się z definicjami i przykładowymi zdaniami, które przygotowała nasza redakcja, aby dobrze zrozumieć jakie są różnice pomiędzy tymi formami. Gdyby coś nadal było niejasne pamiętaj o możliwości zadawania naszej redakcji pytań językowych w sekcji komentarzy pod tekstem.
Poprawna pisownia, znaczenie: sformułowanie mamusiom to wyraz bazowy odmieniony w celowniku liczby mnogiej. Zasady pisowni polskiej mówią, że takie postacie deklinacyjne powinny być każdorazowo kończone przez głoski om.
Przykłady poprawnej pisowni
Przekażcie waszym mamusiom, że w przyszłym tygodniu organizujemy piknik z okazji Dnia Dziecka.
Pamiętajcie, by powiedzieć mamusiom, że jutro całą grupom idziemy do muzeum.
Takim mamusiom jak ona ciężko jest cokolwiek wytłumaczyć.
Poprawna pisownia, znaczenie: sformułowanie mamusią to fraza podstawowa odmieniona w narzędniku liczby pojedynczej. Jedna z reguł językowych, obowiązujących we współczesnej polszczyźnie mówi, iż rzeczowniki, przymiotniki, zaimki, liczebniki i imiesłowy rodzaju żeńskiego odmienione w narzędniku liczby pojedynczej przybierają za każdym razem końcówkę -ą, stąd taki a nie inny zapis omawianego wyrazu.
Przykłady poprawnej pisowni
Dziewczynka w skupieniu bawiła się lalką, udając, że jest jej mamusią.
Pawełku, rozmawiałam z Twoją mamusią – jej auto się zepsuło, więc przyjdzie po Ciebie trochę później niż zwykle.
Nie mogę uwierzyć w to, że zostaniesz mamusią! Gratuluję.
Poprawnie będzie: życzymy mamusiom.
Życzmy mamusią czy mamusiom
Nie wiem
dziękuję ;D