Pomimo identycznego brzmienia, poniższe wyrazy oznaczają coś zupełnie innego, a dodatkowo są różnymi częściami mowy. Należy zatem poznać ich znaczenie i zasady stosowania każdego z nich, aby nie popełnić błędu ortograficznego. Z pewnością pomocne w tym będą definicje i przykładowe zdania, które przygotowaliśmy na tej stronie. Pamiętaj, że w razie wątpliwości masz możliwość zostawić swoje pytanie do naszej redakcji w sekcji komentarzy poniżej.
Poprawna pisownia, znaczenie: słowo czuł to czasownik nieprzechodni niedokonany czuć odmieniony w trzeciej osobie liczby pojedynczej, w rodzaju męskim. Czuć oznacza: odbierać wrażenia za pomocą zmysłu węchu lub dotyku, a także odbierać wrażenia psychiczne.
Przykłady poprawnej pisowni
Pociągnął nosem – czuł, że zbliża się deszcz.
Od kilku dni czuł, że zanosi się między nimi na awanturę, nie był tylko pewny, co będzie jej bezpośrednią przyczyną.
Chłopak zaklinał się, że nie czuł ostrego zapachu spalenizny.
Poprawna pisownia, znaczenie: czół z kolei to rzeczownik czoło, odmieniony w dopełniaczu liczby mnogiej. Czołem nazywamy część głowy ponad brwiami i pomiędzy skrońmi. Mówimy tak również na początek lub przednią część czegoś rozciągniętego. Warto zwrócić uwagę na zapis rzeczownika czół – uzasadnia go obowiązująca w języku polskim reguła, która mówi, że ó zapisujemy wówczas, gdy w innej formie tego samego wyrazu lub w wyrazie pokrewnym wymienia się na o, e lub a. W tym przypadku zachodzi oboczność ó:o (czół, bo czoło).
Przykłady poprawnej pisowni
Na każdym z czół chłopców pojawiła się zmarszczka niepokoju.
Żadne z czół pociągów nie było pozbawione rys.
Patrząc na zdjęcia mojej rodziny, nie sposób nie zauważyć podobieństwa czół mojej mamy i dziadka.
Sparaliżowany
sparaliżowany czy sparalirzowany
dziękuje 🙂