Choć obie konstrukcje występują w języku polskim, nie należy stosować ich zamiennie, a zapoznać się z zasadami używania każdej z nich. W większości przypadków poprawnym zapisem będzie a nuż, jednak z uwagi na to, że pisownia a nóż formalnie również jest poprawna warto zapoznać się z poniższymi definicjami i przykładami prezentującymi użycie każdego z nich w zdaniach. Oczywiście gdyby nadal coś było niejasne możliwe jest zadanie pytania naszej redakcji poprzez skorzystanie z sekcji komentarzy pod artykułem.

Poprawna pisownia

a nóż

Poprawna pisownia, znaczenie: wyrażenie a nóż to po prostu zestawienie ze sobą w zdaniu spójnika a oraz rzeczownika nóż, w znaczeniu przyrządu (najczęściej kuchennego), składającego się z uchwytu oraz ostrza. Służy on do cięcia, krojenia czy też obierania.

Przykłady poprawnej pisowni

Łyżkę odłóż do szuflady, a nóż połóż na stole.
Ależ jestem roztargniona! Masło włożyłam do zlewu, a nóż do lodówki.
Spakowałaś wszystko, co mi pożyczyłaś? A nóż i widelec?


Poprawna pisownia

a nuż

Poprawna pisownia, znaczenie: konstrukcja a nuż to z kolei połączenie spójnika a z wyrazem nuż, mającym charakter ekspresywny, który dawniej oznaczał, że coś się nagle, nieoczekiwanie oraz gwałtownie zaczyna, a współcześnie nadaje wypowiedzi odcień nadziei bądź obawy. Sformułowania tego używamy, by przekazać informację, iż mamy na coś nadzieję lub czegoś się boimy.

Przykłady poprawnej pisowni

Przyspieszyłam kroku – a nuż uda mi się zdążyć na wcześniejszy autobus?
Lepiej wezmę parasol, a nuż spadnie deszcz.
Nie zaszkodzi sprawdzić wszystkich obliczeń jeszcze raz, bo a nuż się gdzieś pomyliłem.