Poprawna pisownia, znaczenie: przysłówek pochodzący od słowa śliski, stanowiący określenie gładkiej i często wilgotnej powierzchni, która charakteryzuje się minimalnymi oporami tarcia, dlatego może być niebezpieczna dla osób lub pojazdów poruszających się po niej. Ślisko może określać także coś ryzykownego lub niepewnego (w tym niebezpieczeństwo – np. śliski temat), a także coś nieprzyzwoitego, zawierającego dwuznaczne aluzje. Prawdopodobne pochodzenie od prasłowiańskiego słowa ślizk i późniejsze wynikające z artykulacji uproszczenie (upodobnienie pod względem dźwięczności) sprawia, że słowo pisane jest przez s, nie zaś z. Myląca może być także wymiana słowa ślisko na ślizgać się lub ślizgawka, dlatego najlepiej nauczyć się pisowni na pamięć.
Przykłady poprawnej pisowni
W porannej prognozie pogody mówili, że będzie dziś bardzo ślisko, jedź proszę ostrożnie.
Na skrzyżowaniu zderzyły się trzy samochody – wszystko przez to, że było bardzo ślisko.
Spokojnie, jeśli w górach będzie zbyt ślisko założymy na koła specjalne łańcuchy, które spakowałem do bagażnika.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Polska języka nie być trudny. Dla mnie to idiotyzm, że na ŚLIZGAWCE jest ŚLISKO.
przy ulicy Śliskiej czy cz przy ul. Śliska
Bardzo dziwna jest ta pisownia, sprawdzałam bo akurat na basenie na którym pracuję jest koszmarnie ślisko i chciałam to jakoś zaznaczyć na kartce z ostrzeżeniem ale napisałam najpierw „ślizgo”, ups…
koszmarne jest to, że część wyrazów ze ślizganiem pisze się z zet w środku, a inną część (jako czynność) już radośnie z „s” w środku, nie sposób to spamiętać
Ciekawy jest fakt że my Polacy mówimy często niepoprawnie to czego wymagać od obcokrajowców.
Np cóż będziemy się śliskać hue hue
Ślizgawica czy śliskawica ? Trochę absurdalnie
oczywiście ślizgo
oczywiście, że ślisko tylko ludzie, którzy myślą, że są ura bura wszystko wiedzą chcą się wymądrzać i mówią to po prostu źle myśląc, że mówią dobrze 🙂 To sak samo jak banda gimbazy mówi 100 ZŁOTY a nie 100 złotych…
Dzięki!
Dobrze
Lubie
Bo my w Polsce lubimy sobie utrudniać tam gdzie może być łatwiej.
Dokładnie
Ciekawe czemu tak utrudniają ten język polski. Na lodowisku się „ślizgam” ale już ulica jest „śliska” a nie „ślizga”, a to powinno być chyba jedno z drugim powiązane?