Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia, znaczenie: jest to wyrażenie, którego etymologia sięga jeszcze do czasów języka prasłowiańskiego, w którym występowało podobnie brzmiące słowo, oznaczające twardą skorupę, powłokę. W miarę upływu lat jego znaczenie ewoluowało do czaszki, a później – głowy. Obecnie określenia łeb używa się najczęściej w stosunku do głowy zwierzęcia. W mowie potocznej bywa również wykorzystywane do nazwania ludzkiej głowy czy też stosuje się je w rozumieniu jednostki. Dodatkowo wyrażenie mieć do czegoś łeb symbolizuje podziw i szacunek do czyichś zdolności czy sprytu.
Powyższy zwrot należy zawsze zapisywać przez b. Jakiekolwiek wątpliwości dotyczące prawidłowej pisowni mogą w tym przypadku wynikać z błędnej artykulacji, w której wyraźnie słyszalne jest p lub też ze skojarzenia z łepkiem (np. gwoździa, szpilki). Aby uniknąć tego typu pomyłek, warto odmienić wyraz łeb przez przypadki (łba, łbie, łbu) i wówczas nie powinniśmy mieć wątpliwości co do jego prawidłowej pisowni.
Przykłady poprawnej pisowni
Nie wiem jak dałaś radę to wymyślić. Ty to masz łeb!
Azor podszedł do kanapy, na której siedziałam i położył mi łeb na kolanach.
Jak mogłeś o czymś takim pomyśleć? Puknij się w łeb!
Łeb, łep, lep czy inaczej wszystko podobnie się brzmi więc jak tutaj napisać. Dobra strona więc można tutaj skorzystać z porad i już wiadomo, że jeśli łeb to przez b a nie przez p, by ten łeb się z nas nie śmiał, że to my większy łep niż łeb.
spoko mi to pomogło, co prawda nie używam tego słowa na polskim bo chyba nie wypada ale ogólnie w rozmowach czasem użyję i teraz na pewno wiem jak jest dobrze dzięki tej apce
ekstra ściąga 😉