Zarówno sformułowanie dziękuje jak i dziękuję funkcjonuje w słowniku języka polskiego, nie oznacza to jednak, że można ich używać zamiennie. Każdy z tych wyrazów jest inaczej odmienioną formą czasownika bazowego, a zatem należy je stosować w konkretnie określonych sytuacjach.
Formą podstawową jest tutaj czasownik nieprzechodni niedokonany dziękować, oznaczający: składać podziękowanie. Zapoznaj się z definicjami i przykładami, a poznasz różnicę między tymi dwoma wariantami. W razie niejasności możesz także zadać naszej redakcji pytanie w komentarzu pod artykułem.

Poprawna pisownia

dziękuje

Poprawna pisownia, znaczenie: sformułowanie dziękuje to wyraz podstawowy, który został odmieniony w trzeciej osobie liczby pojedynczej, w czasie teraźniejszym.

Przykłady poprawnej pisowni

Powiedział, że dziękuje za informację o zbliżającym się zebraniu i że na pewno na nim będzie.
Starosta roku podczas absolutorium powiedział, że dziękuje przede wszystkim swoim rodzicom, za to, że przez cały okres studiów motywowali go do dalszego zdobywania wiedzy.
Zadbałam o odpowiednie wychowanie mojej córki – mała zawsze dziękuje i przeprasza wtedy, kiedy jest to od niej wymagane.


Poprawna pisownia

dziękuję

Poprawna pisownia, znaczenie: wyrażenie dziękuję to z kolei forma odmieniona w pierwszej osobie liczby pojedynczej, również w czasie teraźniejszym.

Przykłady poprawnej pisowni

Dziękuję Ci serdecznie za pożyczenie mi tylu materiałów potrzebnych do napisania eseju.
Twoja pomoc w tych trudnych chwilach była dla nas nieoceniona. Dziękuję za nią.
Dziękuję, że zechciała Pani poświęcić chwilę i ponownie wytłumaczyć mi to zagadnienie.


Niepoprawna pisownia

dzienkuje

Niepoprawna pisownia

Niepoprawna pisownia

dzienkuję

Niepoprawna pisownia

Niepoprawna pisownia

dziękujem

Niepoprawna pisownia