Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia, znaczenie: jest to forma żeńskiego imienia, które w mianowniku brzmi: Klaudia. Imię to wywodzi się już ze starożytności i pochodzi języka łacińskiego, w którym miało postać Claudia. W czasach starożytnych Rzym zamieszkiwał wówczas ród Klaudiuszów, w którym wszystkie kobiety nazywane były właśnie Klaudiami. Męski odpowiednik tego imienia to Klaudiusz. Kościół Katolicki uznaje trzy święte, które tak właśnie się nazywają. Imię to nosiła również między innymi żona Poncjusza Piłata, wyzwolenica i kochanka Nerona i królowa szesnastowiecznej Francji.
Formę Klaudii, która pojawia się w odmianie przez przypadku takie jak: dopełniacz, celownik i miejscownik, w prawidłowej polszczyźnie zapisujemy zawsze przez ii. Wyjaśnia to obowiązująca w naszym języku reguła, mówiąca, że imiona żeńskie zakończone na -ia w dopełniaczu należy pisać przez podwójne i. Słowami (a więc w tym przypadku imionami) pokrewnymi są imiona: Klaudyna, Klaudian i Klaudiusz.
Przykłady poprawnej pisowni
Czy mówiłaś Klaudii, że dziś musimy zostać dłużej w szkole?
Próbowałam wytłumaczyć Klaudii swoje zachowanie, jednak ta nie chciała mnie słuchać.
Dla Tomka kupię jego ulubione pomarańcze, z kolei Klaudii podaruję coś słodkiego.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Mi się czasem zdarzy niestety zapisać fonetycznie i wtedy niestety pojawia się końcóweczka -ji 🙁 Ale staram się utrwalić sobie to i inne końcówki imion, wierzę, że w końcu mi się to uda i będę pisał zawsze Klaudii
Z pisaniem jednego i albo dwa razy ii na koniec słowa to rzeczywiście problem I sporo osób nie wie jak to zrobić więc pewnie akurat w tym przypadku porada rzeczywiście wskazana I będzie często się przydawała.
Moja siostra nazywa się Klaudia, dlatego zawsze wiem jak to napisać, ale pewnie nie wszyscy mają Klaudie w rodzinie więc takie stronki pewnie mają sens…
dzienki
Wreszcie wiem