Ostatnie lata to szalony okres nie tylko w polskiej, ale też w światowej gospodarce. Pandemia Covid-19 doprowadziła bowiem do znacznej transformacji pracy, inwestowania i makroekonomii. Wymieńmy tu zatem najciekawsze pojęcia ekonomiczne, które w ostatnich latach zyskały na znaczeniu i które mogą na stałe zająć pozycję w polskiej gospodarce.

Stopy procentowe – wreszcie w górę
W odpowiedzi na rosnącą inflację, Narodowy Bank Polski wreszcie podwyższył stopy procentowe. Wyznaczają one, jakie oprocentowanie mogą stosować banki i firmy pożyczkowe w ofertach kredytów, pożyczek, ale też lokat.
Stopy procentowe w Polsce od kilku lat były na stałym poziomie, wynosząc niewiele powyżej zera. Oznacza to też, że zmieni się oprocentowanie kredytów i chwilówek. Pożyczka może być więc teraz oprocentowana nieco wyżej. Dlatego właśnie teraz szczególnie ważne będzie skorzystanie z porównywarki produktów finansowych, aby znaleźć najlepszą okazję. Na razie podwyżka do 1,25 procenta dla podstawowej stopy referencyjnej to nie jest zbyt wiele. Wystarczy wspomnieć, że w 2001 roku podstawowa stopa procentowa ustalana przez NBP wyniosła aż 18 procent. Obecnie centralny bank w Polsce zapowiada, że stopy procentowe będzie dalej podnosił, o ile inflacja będzie przekraczać siedem procent. Możemy więc się spodziewać, że ten ekonomiczny termin będzie w najbliższym czasie jeszcze bardzo często pojawiał się w wiadomościach.

Home Office – praca w domowym biurze
Ograniczenia jakie wprowadziła pandemia, wpłynęły też na stosunki pracy. Wiele firm zdecydowało się na przeniesienie stanowisk do domu, umożliwiają pracę w home office – czyli domowym biurze. Korzyści z pracy zdalnej są liczne. Pracownicy nie tracą już czasu na dojazdy i mogą pracować w swoim tempie. W domowym środowisku pracuje się też przyjemniej, no i na lunch można wyjść do własnej kuchni. Nic więc dziwnego, że pracownicy polubili tą formę wykonywania obowiązków. Co ciekawe, powoli nadąża za nią nawet prawo. Trwają bowiem prace legislacyjne, mające na celu bardziej szczegółowe określenie zasad wykonywania pracy zdalnej, tak aby mogła ona pasować do Kodeksu Pracy.
Praca zdalna z pewnością pozostanie z nami na dłużej. W najnowszym badaniu, którego wyniki opublikowane zostały w Rzeczpospolitej, aż 63 procent osób chce zachować możliwość pracy w Home Office. Tylko 13 procent Polaków wybrałoby pracę w zwykłym biurze. Przychylnie nastawiają się też do tego pracodawcy, z których wielu obiecuje, że w dalszym ciągu będzie można tak pracować.

Inflacja – na razie może zostać na dłużej
Rozliczne czynniki wpłynęły na wzrost inflacji w Polsce. To między innymi emisja pieniądza, ale także wzrost cen podstawowych cen materiałów, większe koszty pracy oraz zwiększające się wydatki budżetu państwa. Inflacja osiągnęła w tym roku aż 6,8%, w porównaniu z rokiem ubiegłym według ostatniego odczytu GUS. Dla konsumentów oznacza to po prostu wzrost cen. Inflacja bowiem wyliczana jest na podstawie tak zwanego nieujawnionego koszyka inflacyjnego, wśród których znajdują się proporcjonalnie rozłożone wydatki na żywność, opłaty mieszkaniowe i inne. Dla nas najważniejsze jest jednak, że płace rosną znacznie szybciej wobec inflacji. Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły w tym samym okresie o około 10%, co oznacza że siła nabywcza pieniądza Polaków stale rośnie.
Ekonomiści oceniają, że wyższa inflacja pozostanie z nami jednak na dłużej. Nie ma bowiem czynników, które mogłyby znacząco ją zbić. Rynek pracy nadal zostaje bardzo konkurencyjny, a niedobory podstawowych towarów i surowców na rynkach światowych wciąż występują.
Royalty free image: https://pixabay.com/illustrations/graph-diagram-growth-written-report-3033203/