Pomysłów na biznes jest wiele, a jeśli chcesz rozpocząć działalność, najlepiej zrobić to w perspektywicznej branży. Jak wskazują badania, branża bukmacherska w Polsce wciąż się rozwija, szczególnie w Internecie. Z otwarciem firmy przyjmującej zakłady sportowe wiąże się jednak dużo wymagań, pracy, a także niezbędnego kapitału. Jeśli jednak nie boisz się im podołać, przekonaj się, co trzeba zrobić, aby założyć firmę oferującą zakłady online i w punktach stacjonarnych.

Spełnij niezbędne formalności

Działalność bukmacherów jest ściśle regulowana. Dzięki temu na polskim rynku działają wyłącznie firmy prowadzące działalność w sposób uczciwy, transparentny i posiadające odpowiednia zabezpieczenia techniczne i finansowe. O zezwolenie, czyli licencję możesz ubiegać się po spełnieniu szeregu formalności. Określa jest Ustawa o grach hazardowych. Należy do nich stworzenie spółki o kapitale zakładowym wynoszącym co najmniej 2 miliony złotych, które stanowić będą zabezpieczenie depozytów graczy. Właściciel firmy musi też przedstawić szczegółową dokumentację, w której będzie zawierać się zarówno informacja o oprogramowaniu, zasadach prowadzenia zakładów, dostawcy danych o wydarzeniach sportowych czy regulamin. Niezbędny jest też biznesplan, który potwierdzi, że firma będzie rentowna. Wreszcie organizatorów tak zwanych zakładów wzajemnych, musi mieć zgodę klubów sportowych i organizacji, potwierdzającą, że nie sprzeciwiają się one wykorzystaniu ich w prowadzeniu tego biznesu. Jeśli organ licencyjny uzna, że spełniasz wymagania, otrzymasz licencję, wydawaną na sześć lat.

Przygotuj działalność

Jako bukmacher z zezwoleniem na działalność w lokalach stacjonarnych i w sieci, musisz następnie zadbać o organizację firmy. Niezbędne będzie oczywiście wyposażenie lokali, meble, komputery i zatrudnienie pracowników. W przypadku działalności online, będziesz musiał zadbać o poprawnie działający system obsługi zakładów i portal internetowy. Większość firm oferuje też aplikację na urządzenia mobilne. Wreszcie, ostatnim krokiem będzie inwestycja w reklamę. Obowiązują tu też pewne ograniczenia, bowiem przepisy nie pozwalają bukmacherom reklamować swojej działalności na przykład jako związanej z sukcesem w życiu. Kampania marketingowa musi być więc stonowana i w praktyce opiera się na zawodnikach czy klubach sportowych.

Działalność bukmacherska prościej

Co ciekawe, istnieje możliwość rozpoczęcia działalności bukmacherskiej także na mniejszą skalę i to bez występowania o licencję. W tym wypadku nie będziesz jednak samodzielnie obsługiwał zakładów sportowych, a będziesz działać jako agent licencjonowanej firmy bukmacherskiej. To po prostu rodzaj franczyzy, czyli działalności na podstawie umowy z franczyzodawcą. Wiele firm bukmacherskich oferuje ten rodzaj współpracy. Firma dostarcza ci know-how, czyli wiedzę o tym jak prowadzić punkt bukmacherski, szkolenia, materiały reklamowe, logo i niezbędny system komputerowy. W zamian musisz zobowiązać się do miesięcznej opłaty za współpracę oraz do dzielenia się częścią zysku z prowadzenia takiego punktu. Jest to więc dobra alternatywa dla osób, które nie chcą przeznaczać dużego kapitału na założenie firmy bukmacherskiej, a zamiast tego chcą rozpocząć działalność na małą skalę. Punkt przyjmowania zakładów znajdujący się w dobrym miejscu może zresztą przynieść rozsądne dochody, a z czasem możesz rozwinąć go jeszcze o dodatkowe lokale.

Podsumowując, jeśli interesuje cię sport i chciałbyś związać z nim swój biznes, warto rozważyć prowadzenie firmy bukmacherskiej. Choć wymagania, jakie należy spełnić aby zostać operatorem są wysokie, to alternatywa w postaci franczyzy jest dobrym wyborem nawet dla małych, jednoosobowych firm. Życzymy sportowych emocji i wielu świetnych interesów!