W przypadku gier komputerowych, najwięcej mówi się o ich negatywnym wpływie na zdrowie i samopoczucie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że gra w granicach rozsądku może mieć odwrotny skutek – polepszać zdolności koncentracji i pozytywnie wpływać na pamięć. Dotyczy to każdego rodzaju gier – strategicznych, logicznych, przygodowych, slotów online czy karcianek. W dzisiejszym artykule postaramy się oczyścić złe imię gier wideo i udowodnić, że mogą one stanowić świetne narzędzie wspomagające sprawność umysłową.

Jak granie może poprawiać koncentrację?

Jeszcze kilka lat temu mówiło się o tym, że gry negatywnie oddziałują na umiejętność koncentracji i skupienia. W ostatnich latach przeprowadzono jednak szereg badań, które udowodniły, że jest zupełnie odwrotnie. Regularne granie poprawia koncentrację i wspiera selektywną uwagę. Dotyczy to głównie pozycji wymagających szybkiej reakcji na bodziec. Przykładem mogą być strzelanki i gry zręcznościowe. Niektóre sloty hazardowe również opierają się o szybkie działanie. Odwiedzając najlepsze polskie kasyno online możesz natrafić na automaty crash. Twoim zadaniem jest zatrzymanie gry w odpowiednim momencie. Jeśli nie zdążysz, stracisz cały swój zakład.

Granie wydłuża czas skupienia i wspomaga selektywną uwagę. Oznacza to, że gracze potrafią skoncentrować się na dłużej i dużo sprawniej ignorować nieistotne bodźce. Są to dwie umiejętności bardzo przydatne podczas prowadzenia rozgrywki. Podczas zabawy stale są one ćwiczone, tak naprawdę podświadomie. Według naukowców, już 30min gry dziennie pozytywnie wpływa na zdolności koncentracji.

Wpływ gier wideo na pamięć

Poza poprawą koncentracji, gry wideo mogą wpływać też pozytywnie na zdolności zapamiętywania. Tak naprawdę działają one na kilku płaszczyznach:

  • Poprawa pamięci krótkotrwałej – podczas rozgrywki użytkownik często musi szybko zapamiętywać informacje takie jak położenie przeciwnika czy trasa wyścigu. Dzięki temu regularna gra poprawia zapamiętywanie krótkotrwałe. Wykazały to badania zarówno na grupie osób dorosłych, jak i dzieci.
  • Poprawa pamięci roboczej – odpowiada ona za przetwarzanie i zapamiętywanie informacji w czasie rzeczywistym. Zakres jej działania obejmuje kilka ostatnich sekund. Wbrew pozorom, ilość tych danych bywa ogromna. Jest ona istotna podczas grania – dzięki niej łatwiej jest planować i rozwiązywać nagłe problemy. Jest ona cały czas w intensywnym użyciu, dzięki czemu szybko się rozwija.
  • Poprawa pamięci długotrwałej – ćwiczenie pamięci krótkotrwałej i roboczej samo w sobie ma już wpływ na tę długotrwałą. Same gry również ją wspomagają, zmuszając użytkownika do zapamiętywania odległych lokacji, zawiłości fabuły i długotrwałych questów.

Lepsza pamięć przydaje się nie tylko w grach. Może ona poprawić Twoje funkcjonowanie w codziennym życiu. Nie tylko pomoże Ci skompletować zakupy bez ciągłego spoglądania na listę, ale będzie wspomagać też poprawną pisownię i szybkie obliczenia w myślach. Korzyści płynące z grania na komputerze mogą wpłynąć na Twoje wyniki w nauce i ogólną jakość życia.

Wyzwania logiczne i łamigłówki w grach wideo

Niektóre gry stawiają przed użytkownikiem naprawdę trudne wyzwania, wymagające wysokiego skupienia i dobrej koordynacji. Nie tylko typowe gry logiczne mają tego typu właściwości. Trening umysłu możesz przeprowadzać w strzelankach, grach przygodowych, a nawet hazardowych. Skutkiem takich ćwiczeń będzie nie tylko poprawa wyników w grze, ale też polepszenie ogólnej kondycji mózgu.

Gry akcji i przygodowe

Często wymagają od użytkownika zapamiętywania skomplikowanej fabuły. Czasami z pozoru nieistotna informacja podana na początku rozgrywki ma kluczowe znaczenie na dalszych etapach. Niektóre pozycje wymagają też zapamiętywania sekwencji znaków lub liczb, które następnie służą do odblokowania kolejnych poziomów. Przejście gry od początku do końca często zajmuje wiele tygodni.

Gry hazardowe

Proste sloty online zazwyczaj nie wymagają od gracza zbyt dużego skupienia. Jednak hazard online to nie tylko automaty. Wiele gier w kasynie stanowi duże wyzwanie logiczne. Pozycje karciane takie jak poker czy blackjack, bardzo popularne w Polsce, wymagają ogromnej koncentracji. Konieczne jest obmyślenie strategii, przewidywanie ruchów swoich rywali. Czasami przydaje się też zdolność szybkiego liczenia. Warto również zapoznać się z nowymi grami, takimi jak Plinko gra opinie, które zdobywają coraz większą popularność wśród graczy.

Gry logiczne

Jak można się domyślać, największy wpływ na Twój mózg mają gry logiczne. Zostały stworzone właśnie po to, aby wspomagać skupienie i zapamiętywanie. Popularnymi pozycjami w tej kategorii są sudoku, scrabble lub krzyżówki. Co ciekawe, tego typu gry możesz czasami znaleźć w kasynach online. Zostaje wprowadzony dodatkowy element ryzyka. Dzięki temu umysł jest jeszcze mocniej stymulowany i działa na wyższych obrotach.

Rola powtarzania i utrwalania w ćwiczeniu pamięci

Od dawna uznaje się powtarzalność za najważniejszą część każdego treningu. Dotyczy to nie tylko ćwiczeń siłowych, ale też umysłowych. Aby zapamiętywanie szło Ci lepiej, powinieneś grać w gry regularnie. Nie należy mylić tego z częstym graniem. Pamiętaj jednak, aby zachować umiar i rozsądek. Najlepiej jest przeprowadzać krótkie sesje, około 30-60min. Ważne, aby odbywało się to według określonego schematu, np. codziennie lub 3 razy w tygodniu. Wtedy będziesz mógł utrwalać nabyte zdolności i cały czas kontynuować rozwój.

Wpływ gier wideo na sprawność umysłu – wnioski

Jak wykazują najnowsze badania, gry komputerowe mogą odgrywać bardzo ważną rolę w kształtowaniu pamięci i polepszaniu koncentracji. Większość z nich wymaga od użytkownika ciągłego skupienia i uważności. Niektóre gatunki gier zostały stworzone specjalnie po to, aby wspomagać sprawność umysłową konsumentów. Jak zawsze, należy pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku. Wielogodzinna gra może mieć odwrotny wpływ na Twoje zdrowie – powodować zmęczenie, nerwowość i problemy ze skupieniem.