Zgodnie z obowiązującymi zasadami języka polskiego zwrot „z powrotem” powinien być zapisywany zawsze rozdzielnie z przyimkiem z. Łatwo tu popełnić błąd, ponieważ istnieją wyrażenia zapisywane etymologicznie osobno (reguła ta obowiązywała od roku 1938), które zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami pisowni zapisujemy łącznie, np.: sprzed (dawniej: z przed), spomiędzy (dawniej: z pomiędzy), sponad (dawniej: z ponad), spoza (dawniej: z poza). Co jednak istotne wyrażenie „z powrotem” swojej formy nie zmieniło, o czym trzeba koniecznie pamiętać! Dla utrwalenia zaprezentowanej wiedzy zachęcamy do zapoznania się z przygotowanymi przez nas przykładami, możesz też zadać swoje pytanie w sekcji komentarzy – nasza redakcja chętnie pomaga we wszystkich rozterkach językowych.

Poprawna pisownia

z powrotem

Poprawna pisownia, znaczenie: ponownie, jednak w przeciwnym kierunku niż za pierwszym razem, również znowu przywracając pierwotny stan.

Przykłady poprawnej pisowni

Marek od przeszło godziny chodzi tam i z powrotem z nerwów, które wyraźnie go zżerają.
Z powrotem droga wydawała się być krótsza niż w tamtą stronę.
Nie zapomnij o zakupach, jak będziesz jechała z powrotem.


Niepoprawna pisownia

zpowrotem

Niepoprawna pisownia

Niepoprawna pisownia

spowrotem

Niepoprawna pisownia

Być może znalazłeś się tutaj przez inne pytanie?

Nasz system wykrył, że mogło to być na przykład spowrotem wikipedia (zapis błędny), spowrotem czy z powrotem zapytaj ale również spowrotem spowrotem (tu również niepoprawnie). Użytkownicy trafiają na tę stronę także przez wpisanie jesteśmy spowrotem (znów niewłaściwa pisownia) lub odwieść spowrotem (pisownia błędna). Z fraz poprawnych, które tu przekierowują można wymienić: z powrotem do domu i otrzymać z powrotem, bo już na przykład wyslac spowrotem ponownie jest zapisem niepoprawnym.