Choć opisywane poniżej wyrazy brzmią identycznie, są to różne części mowy o całkowicie innych znaczeniach. Nie należy zatem stosować ich zamiennie, lecz poznać zasady używania każdego z nich. Zwróć uwagę, że w większości sytuacji poprawna będzie forma waha, co więcej wariant wacha może być przez niektóre przeglądarki internetowe podkreślany jako niepoprawny ze względu na małą popularność słowa lub jego potoczne znaczenie. Aby lepiej zgłębić różnice pomiędzy obiema formami przeczytaj poniższe definicje i praktyczne przykłady, a w razie wątpliwości zadaj swoje pytanie w sekcji komentarzy.

Poprawna pisownia

wacha

Poprawna pisownia, znaczenie: wacha to rzeczownik, którym określamy między innymi gatunek ryby morskiej, należącej do rodziny makrelowatych. Jest to również nazwa specyficznej skrzyni na zboże, potoczne określenie benzyny, a także w niektórych środowiskach synonim morza lub wody morskiej.

Przykłady poprawnej pisowni

Mam nadzieję, że na wiosnę wacha trochę stanieje, bo chwilowo jest strasznie droga.
Pozostała nam do rozliczenia wacha i opłata za autostradę.
Co to za ryba? Wacha?


Poprawna pisownia

waha

Poprawna pisownia, znaczenie: sformułowanie waha to czasownik przechodni niedokonany wahać się, odmieniony w trzeciej osobie liczby pojedynczej, w czasie teraźniejszym. Określamy nim czynność poruszania kogoś lub czegoś, a także poruszania się ruchem wahadłowym. Po zestawieniu tego wyrazu z zaimkiem zwrotnym się otrzymujemy czasownik zwrotny niedokonany wahać się. Oznacza on: poruszać się ruchem wahadłowym, zmieniać się w jakichś granicach, a także – nie móc podjąć ostatecznej decyzji, zastanawiać się.

Przykłady poprawnej pisowni

W tym tygodniu kurs dolara mocno się waha.
Moja siostra ciągle waha się, czy na pewno chce studiować prawo.
Powiedziała, że pójdzie ze mną na to wesele, jednak teraz ewidentnie się waha.