Niepoprawna pisownia

doktur

Niepoprawna pisownia


Poprawna pisownia

doktór

Poprawna pisownia, znaczenie: rzeczownik męskoosobowy doktor skraca się do postaci dr. Jest to skrót od pierwszej i ostatniej litery. Należy pamiętać, że gdy skrót zawiera ostatnią literę słowa, nie piszemy na końcu kropki. Pisownia doktur jest błędna i niezgodna z zasadami ortografii. Słowo doktor pochodzi od określenia łacińskiego doctor (nauczyciel, mistrz), dlatego poprawna pisownia to doktor. Wyrazy pokrewne: doktoryzować się, doktorek.
Określenie doktor dotyczy przede wszystkim stopnia naukowego (dr), który można uzyskać po obronie pracy doktorskiej, przedstawionej w formie pisemnej, projektu bądź pracy artystycznej. Warunkiem przyjęcia na studia doktoranckie jest posiadanie tytułu magistra, magistra inżyniera, lekarza lub innego równorzędnego. Formalne nadanie stopnia doktorskiego zakończone jest przysięgą. Określenie doktor używane jest również w języku potocznym w odniesieniu do lekarza.

Przykłady poprawnej pisowni

Dzień dobry panie doktorze, czy może pan przyjechać jeszcze dzisiaj do mnie na wizytę domową?
Polski profesor matematyki Stefan Banach, uzyskał stopień doktora w 1920 roku, nie mając dyplomu ukończenia studiów wyższych.
Tytuł doktora nadaje się osobie, która posiada w dorobku co najmniej jeden artykuł opublikowany w czasopiśmie naukowym.